Nőnapi üdvözlet
A nőkkel szembeni diszkrimináció a tudományban és a technológiában
Az idei Nemzetközi Nőnap a nemek közötti különbségek leküzdésére összpontosít a tudomány, a technológia és az innováció területén. Világ viszonylatban a férfiak hozzáférhetősége az internethez, 21 százalékkal magasabb, mint a nőké. Azokban az országokban, ahol alacsony a jövedelem még 50 százaléknál is magasabb .
De még a leggazdagabb országok sem jók a nem specifikus szerepköri klisék és a történelmi előítéletek tekintetében. A technológia területén kétszer több a férfi mint a nő. A mesterséges intelligencia területén ez az arány akár egy az öthöz is lehet.
A Big Data az új arany és a politikai és az üzleti élet döntéseinek alapja. A nemi specifikus különbségeket azonban gyakran figyelmen kívül hagyják, vagy a nőket szándékosan teljesen elrejtik.
Mindannyiunknak meg kell riadnunk, amikor a termékek és a szolgáltatások tervezésük révén megerősítik a nemek egyenlőtlenségét és a pátriárhizmust és a nőgyűlöletet belerögzítik a digitális világban. A Föld Szilícium -völgyei nem válhat a nők jogait temető völgyekké.
A férfi testre vonatkozó adatokon alapuló orvosi döntések a nők számára nemcsak káros lehetnek, hanem végzetes is.
A nőkkel szembeni diszkrimináció a tudományban és a technológiában az évszázadok óta létező patriarchális struktúrák, a diszkrimináció és a szerep klisének káros hagyományának eredménye. Az 1901 óta tudományos kategóriákban Nobel-díjat kapottaknak csupán három százaléka nő.
És az interneten jelen lévő nők, beleértve a tudósokat és az újságírókat is, gyakran ki vannak téve a szexista gyűlöletnek, megjegyzéseknek és támadásoknak, amelyeket el kell hallgatni.
Anónio Guterres
(2017 óta az Egyesült Nemzetek Szervezetének kilencedik főtitkára)