A következő következő amerikai elnök
Nem. Nem elírás, nem a nyomda ördöge, még csak nem is a nagy nyári meleg következménye a fenti cím. Javában zajlik, sőt valósággal dúl az elnökválasztási kampány Amerikában, melynek legfontosabb fejezete most került megvalósításra. Nem a Trump elleni merényletre gondolok, természetesen, hanem arra, hogy a július közepén megtartott Republikánus Nemzeti Konvención Trump megnevezte a maga mellé társul választott alelnök-jelöltjét, J.D. Vance ohiói szenátor személyében.
Ha az amerikai elnök a világ legerősebb embere, az alelnök kicsit olyan, mint egy tartalékos játékos és alvó ügynök keveréke. Szekundál az elnöknek, mindent megfigyel, különösebb hatalom nélkül. Az alelnökökből általában elnökök lesznek, a dolgok normális menete szerint, miután az aktuális elnök kitöltötte egy vagy két mandátumát, esetleg hirtelen, rendkívüli események folytán, amennyiben az elnökkel valami történik, például agyonlövik, mint Kennedy-t, esetleg lemond, mint Nixon. Minden mélyértelmű következtetési szándék nélkül, pusztán érdekességképpen jegyzem meg, hogy a 46 amerikai elnökből mindmáig négyet agyonlőttek, de csak egyetlen egy mondott le…
Lehet, hogy az alelnök személye kevésbé jelentős, de azt mondom: nézd meg jól az alelnököt, mert elnök lesz belőle. Amióta Trump J.D. Vancet alelnökként kihirdette, a sajtó a szokásosnál is többet foglalkozik személyével. Mikor első elnöki kampánya folyamán Mike Pence-t nevezte meg Trump, közelről sem volt ekkora az érdeklődés. Vance sokkal karakteresebb figura, mint Pence, közelről sem annyira gátlásos és korlátolt, mint az előbbi, viszont messze ambiciózusabb. Megfilmesített, bestsellerré lett Hillbilly elegy című önéletrajza megadja erre a magyarázatot: Vance társadalmilag „alulról”, a Rust Belt – „rozsda övezet” – ipari városának, Middletown-nak egyik munkáscsaládjából származik és önerőből kapaszkodott fel az anyagi és politikai siker magaslataira, bizonyítva, hogy él még az amerikai álom, ráadásul tengerészgyalogosként Irakban is szolgált, ami az ő férfias sarmjának, de az amerikai hadsereg nimbuszának is mindenképpen jót tesz.
Trumpról nem lehet azt állítani, hogy sértődékeny vagy haragtartó lenne: 2016-ban Vance még „Amerika Hitlerének” nevezte őt, és nagyon kritikusan nyilatkozott Trump viselt dolgairól, ma mégis alelnök-jelölt minőségben, Trump társaként indul a választásokon, az időközben kőkemény MAGA (Make Amerika Great Again) neofita Vance. Mind Trump, mind Vance született pragmatista politikusok, akik változó véleménynyilvánításaik mellett pontosan tudják, hogy mit akarnak: hatalmat.
Amióta Vance hivatalos jelölt lett, többet foglalkozik vele a sajtó és a közvélemény, mint Trumppal, aki végre kis levegőhöz jutott és megpihen. Vance társul választásával, Trump mindenekelőtt a rozsda övezet ingadozó államai – Michigan, Ohio, Pennsylvania, Wisconsin – munkásságának a számára való tömeges megnyerését várja. Vance sokkal fiatalabb, képzettebb és okosabb, mint Trump. Nincs meg benne az idős showman megnyerő komolytalansága, ő komolyan beszél. Akkor is, mikor tavaly azt mondta a sajtónak, hogy a legkevésbé sem érdekli őt Ukrajna sorsa, és a legutolsó Ukrajnának szánt amerikai megasegély egyik legvehemensebb ellenzője volt. Amerika NATO-ból való kilépésével vagy bentmaradásával esetleges leendő főnökével ellentétben nem játszadozik, de alapelvként leszögezi, hogy Amerika lányait és fiait többé nem küldené a világ megrendszabályozására. Maradjanak csak otthon és vigyázzák az Egyesült Államok biztonságát. Igazi nacionalista, egyáltalán nem birodalmi gondolkodás.
Trumpnak növekvő esélye van nyerni, különösen amióta Biden kognitív képességei egyre nyilvánvalóbban csütörtököt mondtak: Zelenszkij elnököt Putyin elnökként szólítva a NATO- csúcstalálkozóján pódiumra hívni minden eddigin túltett! Hogy lehet a két halálos ellenséget így összetéveszteni? Így indulna neki, ha nyer, egy újabb négyéves ciklusnak? Ha a demokraták gyorsan nem lépnek, és Bident le nem cserélik, esélyük sincs a győzelemre.
Trump győzelmétől vagy vereségétől függetlenül, új politikai csillag születik az Egyesült Államokban. J.D. Vance nagy nyilvánosságot kap és odafigyelnek rá. Nem kétséges, indulni fog a 2028-as választásokon, ha pedig Trump lesz újra az elnök, még egyenesebb út áll előtte a hatalomhoz. Rákérdeztek, mit tett volna Mike Pence helyében a Capitolium ama ominózus sötét januári napján, mikor Pence, minden korlátoltsága ellenére, de demokratikus gondolkodású amerikai hazafiként, Trump minden követelőzése ellenére sem állította le az új elnök, Biden, beiktatását. A kérdésre Vance gondolkodás nélkül válaszolta: ő Mike Pence helyében eleget tett volna Trump kérésének …
Ladies and gentlemen! Hölgyeim és uraim! Az Egyesült Államok lehetséges következő következő elnöke: J.D. Vance!
Másréti Kató Zoltán