A szakemberek gázt találtak, amely megváltoztathatja a világot
A hidrogéngáz mindenütt van, csakhogy nem látjuk. Szagtalan, színtelen, és az okos felhasználása az egész emberiség számára óriási lépést jelentene előre. Egy albániai bánya egyik nagy üregében talált nagy mennyiségű hidrogéngáz arra ösztökélte a szakembereket, hogy máshol is kutassanak a gáz után. Úgy látszik, hogy valóban valami nagy dolognak vannak a nyomában. Meglehet, hogy mi is óriási zsákon ülünk, anélkül, hogy arról sejtelmünk lenne. A geológiai munkálatok néha nagyon veszélyes területeken zajlanak: a robbanásokkal kitörő vulkánoktól kezdve egészen az Antarktisz szakadékainak fagyos mélységéig. A robbanásokat a kutatók igyekeznek elkerülni. Éppen ilyen Albániában a Bulqizë bánya, amely Tirana fővárostól északkeletre fekszik. Ahelyett, hogy értékes ásványok után kutattak volna, a robbanások eredete után kutattak – ami hidrogén volt, és amely megújítható energiaforrás lehetne, és megváltoztathatná a világot.
Mint ahogyan azt egy nem régi tanulmány a Science c. folyóiratban mutatja, a kutatók megtalálták a Szent Grált. Mélyen a föld alatt a kutatók ráakadtak egy kis medencére, amely úgy pezsgett, mint egy megvadult jakuzzi. Valóban nagyon intenzív volt, erősítette meg ezt B. Muceku geológus, az említett tanulmány egyik szerzője a tiranai Politechnikai Egyetemről. A gáz kb. 84% hidrogén, és csak a Bulqizë bánya egyik szivárgásából származik, ahonnan évente legkevesebb 200 tonna gáz távozik el.
Manapság a hidrogén sok helyen talált alkalmazást, mint mellék energiaforrás, vagy egyenesen elektromosság forrása. Mindenesetre elő kell állítani. Sok gyártási módszer van, a napenergia segítségével a hidrogén vízből való elválasztásától, a vízpárából vagy metánból való kinyeréséig. Ezek a módszerek azonban vagy nagyon drágák, vagy az üvegházi gázok felszabadulásával járnak, vagy mindkettő. Amellett az olcsó hidrogén a legfőbb követelménye a hidrogén ökonómiájának. Jelenleg semmi ilyesmi nincs. Ideális esetben a tiszta hidrogént lehetséges volna leghatékonyabban extrahálni a föld alól. Már 2012-ben az afrikai Maliban találtak egy óriási hidrogénnel teli üreget, azonban erre jóformán fel se figyeltek. Ettől fogva Európában, Dél-Amerikában és máshol is hasonló üregekre bukkantak.
A világ ismét valamivel közelebb van ahhoz, hogy a bolygó kevésbé legyen függő a nem megújuló energiaforrásoktól. A rejtőzködő hidrogén megoldás lehetne, mindenesetre meg kell találni a tározókat, ahonnét lehetne meríteni. Sok munkát kell elvégezni, állítja G. Ellis, geokémikus az U.S. Geological Survey testületből. De a Bulqizë bányában, és máshol is tapasztalt leletek az optimizmust erősítik, hogy a föld alatt lehet annyi hidrogén, amely képes lenne a bolygót „meghajtani”. A hidrogén a leggyakoribb és legelterjedtebb elem a világűrben, de megtalálni a Földön nem olyan egyszerű. Ha nincs megkötve más vegyületekben, akkor a hidrogén, mint színtelen gáz, mintegy észrevétlenül átcsúszik körülöttünk.
Az emberiség előtt már ismeretes, hogy a hidrogén évtizedek óta kiszivárog a bolygónkból a világűrbe. Kisebb gázzsákok, égőlángokkal kísérve, világszerte találhatók. De mindig azt gondolták, hogy a felszín alatt csupán elenyésző mennyiségű anyag van. Eddig senki sem feltételezte, hogy a hidrogén nagy tömegben is felhalmozódhat. A nyersolajjal foglalkozó társaságok sem törődtek nagyon vele. Egyszerűen azért, mert nem volt érdeklődés iránta.
Dr. Palágyi István György