Lapszámunk az öt éve elhunyt Tandori Dezső sokrétű életművével foglalkozik, amely felé elemzően, ugyanakkor rendszerező igénnyel fordulunk. Bemutatjuk a folyton kísérletező-megújuló szerző munkásságának rétegeit, és az új elemzési irányok mellett a recepció rögzült válaszainak felülvizsgálatát is ajánljuk, az alábbi kérdések mentén. Korszakolható- e az életmű, mi a hagyomány vagy a játék funkciója? Hol húzódik a referencialitás és az önéletrajziság határa? Vajon posztmodern szerző-e Tandori?
A művek és a jelenségek nem pusztán önmagukban, hanem az életmű vagy egy-egy tradíció, korszak, kötet kontextusának összefüggésében nyernek értelmet az elemzések során. Az elmúlt fél évszázad magyar líráját formáló költészet mellett a prózai műfajokkal, a gyerekkönyvekkel és a fordítás kérdésével is foglalkozunk, továbbá kiemelt jelentőséget kap a vizualitás, hiszen Tandori írói munkássága több ízben érintkezik azzal képvers, rajz, festmény vagy épp fotó formájában. Interjúk, tanulmányok és versközlések során nyújtunk bepillantást a még feldolgozás alatt álló Tandori-hagyatékba. Az irodalomtudományi szempontokat árnyaló szépirodalmi esszék nemkülönben inspirációt adhatnak az alkotó és a kortárs irodalom megismeréséhez, tanításához.
Kiadványunkat, sok más mellett, a költő hagyatékából származó portrék, életképek, tárgy- és kéziratfotók, Tandori saját vizuális művei, valamint általa ihletett képzőművészeti alkotások gazdagítják.
Dec 2, 2022
Aug 24, 2021
Nov 10, 2024
Sep 27, 2024
May 17, 2023
Oct 2, 2024
Sep 28, 2024
Sep 27, 2024
Sep 27, 2024