Megjelent a 44. évfolyam 6. szám
Már az olvasók kezébe került a Bécsben kéthavonta megjelenő Bécsi Napló idei, 44. évfolyamának 6., november-decemberi száma. Gazdag tartalommal, változatos témákkal örvendezteti meg olvasóit ezúttal is.
Az első oldalon Martos Péter: A Hradzsintól Visegrádig című írásában a V4-es országok államfőinek prágai csúcstalálkozójáról számol be, kitérve a térség aktuális politikai eseményeire is. Kiemeli Novák Katalin magyar államfő beszámolóját, aki hangsúlyozta, hogy napjainkban fontos téma a biztonság és a V4-es országok biztonságos szigetet alkotnak Európa szívében.
Deák Ernő: Távol a béke Közel-Keleten című írásában a jelenleg zajló palesztin-izraeli konfliktus történelmi hátterét világítja meg.
Paládi Renáta: Ukrajna és Kárpátalja állóháborúban című cikkében az ukrajnai és kárpátaljai háború fejleményeit járja körül.
A második oldalon Varga János a bécsi Collegium Pazmaneum rektora Ádventelő címmel szívhez szóló írása olvasható karácsony kapcsán.
Mustó Sándor Autokraták logikája címmel egy francia filozófus könyvét elemzi, amelyben Vlagyimir Putyin életpályáját írja le, mintegy előrevetítve a jelenlegi ukrán-orosz háború bekövetkeztét.
Nagymihály Zoltán Korunk Tragédiája című cikkében Madách Imre művét hozza összefüggésbe napjaink történéseivel. A következő oldalak is értékes anyagokat tartalmaznak.
Jerzy Snopek Bem és Petőfi című tanulmányában a két egyéniség közös vonásait, egymáshoz fűződő kapcsolatát boncolgatja.
A Nemzetközi sajtószemlében a szokáshoz híven érdekes kishíreket közölnek a világ minden részéből.
Máté László tanulságos cikke, Ideje a tisztánlátásnak címmel a szlovák-magyar viszonyról, a megbékélés, egymás elfogadásának kérdéséről szól.
Hiller István A hungarus tudatról és nemzetről című tanulmánya a történelmi tudat egyes aspektusait elemzi.
Interjút közölnek Szilágyiné Bátorfi Edittel, Magyarország új nagykövet asszonyával, aki elmondása szerint az ausztriai magyarok hathatós támogatását, identitástudatuk erősítését tűzte ki célul.
Érdekes témát boncolgat Birtalan Iván A „jövő” megérkezett… című írásában, amelyben arról ír, milyen szerepet kap a jövőben a mesterséges intelligencia a gyógyításban.
Rumpler Diana a magyarországi népszámlálás adatait részletezi.
Dulai Sándor Két folyó közt vízért kiált a táj című írásában Magyarország mezőgazdaságának helyzetéről számol be, különös tekintettel az öntözés megszervezésének szükségességére.
Közlik a Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége legutóbbi közgyűlésének zárónyilatkozatát és a Kárpát-medencei pedagógus szervezetek állásfoglalását a kárpátaljai anyanyelvi oktatás és a magyar iskolarendszer megtartása érdekében.
Csinta Samu az erdélyi úzvölgyi temető elleni atrocitásokról ír.
Fehér Márta pedig a szerbiai választások esélyeit latolgatja.
Margarete Wagner ezúttal Magyarország szerepét boncolgatja Marie von Ebner-Eschenbach életében.
Bika Julianna a Columbia Egyetemen megtartott Deák István Emlékkonferenciáról számol be, Marossy Endre pedig a magyar űrhajósprogramot és az űrhajósjelölteket mutatja be.
Egy teljes oldalon foglalkoznak a 2023-as két magyar Nobel-díjas, Karikó Katalin és Krausz Ferenc munkásságával.
Ádám Ágnes A kis doboz titka című írásában a kopírozás feltalálójáról, Gestetner Dávidról ír.
Köszöntik Bakos Istvánt életjubileuma alkalmából és
búcsúznak a nemrég elhunyt Pásztor Istvántól, Karl Schwarzenbergtől és Koncsol Lászlótól.
Szabó Zsuzsa egy zenei eseményről számol be, Másréti Kató Zoltán Ady örök című esszéjében a költő publicisztikáját ismerteti, nyomatékosítva, hogy a prózai írásai ma is időszerűek, kritikái kegyetlenül, de nem öncélúan őszinték, mindig az igazság oldalán áll.
Szemes Péter Reisinger Zoltán Árnyak között című elbeszéléskötetét, Pallagi Mária a Veritas Intézet legújabb köteteit, Deák Ernő pedig az Osztrák Állami Levéltár anyagából összeállított kötetet ismerteti.
A költészetet S.Csoma János, Pósa Zoltán és Veszelka Attila versei képviselik a folyóiratban.
A Bécsi Napló idei 6. számát Juha Éva fotóival illusztrálták, amelyeken a Petőfi Sándor verseit fordító külföldi irodalmárokról készült szobrokat örökítette meg, amelyek a Kiskőrösi Műfordítók Parkjában kaptak helyet.
Jó szórakozást, hasznos időtöltést kívánunk a Bécsi Napló olvasásához!
Benyák Mária