Molnár Ferenc és a hölgyek

Molnár Ferenc és a hölgyek

Furcsa szerelem volt az övék. Nyitott házasságban éltek, de életük végéig ragaszkodtak egymáshoz. A korszakos színésznő Darvas Lili és az író Molnár Ferenc kapcsolatáról van szó.

A Pál utcai fiúk szerzőjéről tudni kell, a női nem nagy rajongója volt világ-életében, de nem annyira tisztelője. Az első feleségét, Vészi Margitot többször megütötte és a második asszonyára, a híres színésznőre, Fedák Sárira is kezet emelt.

Az amúgy kedélyes, jó humorú író pillanatok alatt belehabarodott Darvas Lilibe. Nem érdekelte, hogy a lány csupán 24 éves és azzal sem foglalkozott, hogy ő pont a duplája, az pedig a legkevésbé sem érdekelte, hogy Fedák Sári a felesége. Fedáktól csendben elvált, majd 1926 nyarán elvette Darvas Lilit. Darvas utóbb elmesélte, ő hamar megtanulta kezelni Molnárt, amikor először akarta megütni, felkapott egy réz gyertyatartót és azt mondta, ha megpróbálja, ezzel veri fejbe.

Szinte alig éltek együtt. Általában neves luxusszállodákban időztek kettesben, de évente csak néhány hetet. Később került napvilágra egy levél, amelyben Molnár azt írta a feleségének: „Minden évben egyszer, egy hétig én vagyok a te érzéki szerelmed.” Ez a fajta nyitott kapcsolat valószínűleg imponált Molnárnak, hiszen addig is kedvére hódíthatott, Darvas pedig a karrierje építésével volt elfoglalva.

Aztán a történelem úgy alakította, dönteniük kell. Darvast ugyanis a származása miatt egyre inkább nyugtalanította a náci Németország térnyerése. 1938-ban egy amerikai szerep kedvéért utazott a tengerentúlra, szokás szerint Molnár Ferenc nélkül. Kint sikert aratott és egyre csak kérlelte az írót, hogy menjen utána. Molnár erre sokáig nem volt hajlandó (ide kötötték a sikerek), ám végül 1940-ben Darvas Lili után ment New-Yorkba. De ahogy Budapesten, úgy New-Yorkban sem éltek együtt. Egy-egy kellemes vacsora után Molnár az elegáns Plaza Hotelbe ment, Darvas pedig onnan nem messze a saját lakásába.

A színésznő aztán kint is meghódította a közönséget, számtalan filmben és tévéjátékban kapott szerepet. Olyan hírességekkel játszott együtt, mint Charlton Heston, Walter Matthau, de a későbbi amerikai elnök, Ronald Reagan is volt partnere. Molnár később kivitette a mindenesét (titkárnőjét, gépírónőjét), a nála harminc évvel fiatalabb Bartha Vandát is. Aki - nem titok - a szeretője is volt egyben, és ami Darvas számára sem volt meglepetés. Még az sem, hogy a lány már akkor Molnár szeretője volt, amikor ők luxusnyaralásokon vettek részt évente többször is.

New-Yorkban az író a hotel hetedik emeletén lakott egy elegáns lakosztályban, Bartha Vanda pedig egy szerényebb szobában a tizenötödik szinten. Darvas Lili pedig onnan néhány utcára… Így éltek az emigrációban. Hármasban vacsoráztak, nevetgéltek, Molnár úgy érezte, Vanda a felesége legjobb barátnője is egyben. Azonban 1947-ben a szerető a 15. emeleti szobájában öngyilkos lett. Sokak szerint azért, mert nem sokkal korábban megtudta, hogy a családtagjai szinte mind odavesztek Auschwitzban. Molnár szinte belebetegedett szeretője elvesztésébe, az írói karrierjét lezártnak tekintette, naphosszat a szállodai lakosztályában ült ahová csak Darvas Lilit engedte be.

Amikor Molnár Ferenc 1952-ben, 74 éves korában meghalt, Darvas Lili Bartha Vanda sírja mellé temettette az író földi maradványait a Linden Hill temetőben. Darvas később Budapestre is visszajárt - elementáris játékot nyújtott például a Szerelem című filmben -, majd 1974-ben ő is itt hagyott minket. Végakaratának megfelelően őt is a New York-i Linden Hill temetőben helyezték örök nyugalomra. De nem Molnár Ferenc mellé, hanem onnan kicsit távolabb. Mint ahogy az életben sosem élt együtt a férj és feleség, úgy a temetőben sem kerültek közös sírba. Nyugodjanak békében!