Nagy lépés a szervtranszplantáció terén
Malacokat tenyésztenek szervátültetésre
Japánban, Amerikában és még több más országban is elsőszámú probléma, hogy egyre több beteg vár szervátültetésre. Vese, szív, tüdő, máj stb. megbetegedések esetén egy egészséges szerv beültetése, a beteg szerv eltávolítása után évtizedekre meghosszabbíthatja a rászorulók életét. Sőt problémamentesen, természetesen orvosi ellenőrzés mellett, szinte teljes, természetes és boldog életet élhetnek.
Azonban az óhajtott szervekre hosszúak a várólisták, mivel kevés a donor. A tudományos kutatók, a laborok azon dolgoznak, hogy állati szervekkel enyhítsék a problémát. Genetikailag a sertés igen közel áll az emberhez. Ezért támadt az az ötlet, hogy emberi szervezettel kompatibilis génmódosított sertéseket tenyésszenek. Japánban egy biotechnológiai cég komoly sikereket ért el ezen a téren. A Meiji Egyetem munkatársai által alapított PorMedTec közleménye szerint: a kísérleti állatokon 10 gént módosítottak, hogy a szerveik vagy szöveteik emberbe ültetve ne lökődjenek ki.
A nemrég született malacok létrehozásához a kutatásban részt vevő amerikai eGenesis cég biztosította a sejteket októberben, ezeket klónozták, majd egy anyaállatba ültették őket.
Japánban 16 ezren várnak szervátültetésre. A xenotranszplantáció, vagyis állati szervek átültetésének célja, hogy enyhítse az emberi donorok hiányából fakadó helyzetet és megmentse a világon a szervátültetésre várók millióit.
Egyelőre nem ismert, hogy az újszülött génmódosított malacok szervei beválnak-e xenotranszplantátumként. A cég közölte, hogy amint kicsit megnőnek az állatok, további vizsgálatoknak vetik alá azokat, hogy megfigyeljék a szervek viselkedését. Először majom kísérleteket végeznek és eredményesség esetén emberbe fogják beültetni a modifikált sertés szerveket.
Japánban jelenlegi tervek szerint az 1-es típusú cukorbetegséget gyógyítanák állati inzulintermelő sejtek beültetésével, továbbá magzatok veseelégtelenségén segítenének ideiglenesen beültetett sertésvesével.
Eddig az Egyesült Államokban ültettek be génmódosított sertésszívet súlyos betegekbe, de eddig csak hetekkel sikerült meghosszabbítani az életüket.
Az USA-ban 2 sertésszív átültetás történt 2 súlyos, életveszélyben lévő ember esetében. A sikeres műtétek után pár hét (6-8) múlva sajnos mindkét ember elhunyt.
A tudományos kutatások és a megjelent publikációk reményt adnak, hogy az elkövetkező pár évben a genetikailag módosított sertés szervek beültethetőek lesznek az emberi testbe. Sok szervtranszplantációra szoruló beteg vár erre a megoldásra.
Prof. Dr. Birtalan Iván