NITA és ZITA
A nagybányai születésű Gellért Flóra és Gellért Piroska revü táncosok 1920-ban indultak el otthonukból, Zoltán bátyjukat követték Bécsbe, két évvel később emigráltak az Egyesült Államokba, innen hódították meg a világ színpadjait, többek között Manilában, Sanghajban, Panama városban, Párizsban és San Franciscoban is felléptek, művésznevük Nita és Zita volt.
Repertoárjukban többek között Arabella a kigyóassszony, mambó, valcer, arab és hastáncok voltak. Angolul contortionist-nak hívták őket, akik furcsa és természetellenes helyzetekbe tudták csavarni és hajlítani a testüket.
1944-ben New Orleansban telepedtek le, s még tíz évig a Bourbon Street lokáljaiban táncolták hajlékony, egzotikus és titokzatos táncaikat. Később tánctanításból éltek. A Gellért lányok együtt maradtak életük végéig, visszahúzódva a város szerényebb, Fabourg Marigny negyedében laktak, házukat belülről virágokkal és pöttyökkel festették ki, és táncos koruk fotóival vették körül magukat. Mindent amit hordtak, cipőtől a ruhákig maguk készítették.
Teljes ismeretlenségben haltak meg, a New Orleans-i zsidó temető szegény részében vannak egymás mellé temetve. Híressé a haláluk után váltak újra. A szomszédjuk, mikor Piroska, a fiatalabb is elhunyt 1991-ben, több száz kézzel varrott jelmezt, babát, ruhát és művészeti alkotást talált, amelyeket a város antikvár üzleteinek adott át. A művészek New Orleansban és szerte Amerikában szívesen gyűjtötték Nita Zita jelmezeket, fejdíszeket és ruhákat.
Két különböző egy helybeli és egy kaliforniai performansz csoport megpróbálta műsorra tűzni a Gellért lányok mutatványait. A 90-s években West Hollywoodban, a Sunset Bouledvardon a Viper Room, jazz lokálban Marci Darling Johnson és társa Kim, Nita Zita táncos programot mutattak be azokban a jelmezekben, melyeket New Orleansban vettek.
Egy másik, New Orleans-i csoport tíz évvel később komolyabb munkába fogott, színdarabbal állt elő a magyar testvérpár életéről. Két évig tartó kutató munka után készült el ArtSpot Productions keretében a Nita and Zita táncos revüműsor. A darab írója és rendezője Lisa D'Amour és a díszlettervező Olivia Wildz volt. A New Orleans-i Kathy Randels színésznő, performansz előadó és a New Yorki rendező-, színésznő Katie Pearl játszották Flórát és Piroskát. Kathynak sokat segítettem magyar kiejtésén javítani és magyar népdalokat énekelni. Alma a fa alatt, olyan palócosan szólt, mint ahogy a fiatal Tolnay Klári énekelte. A zenét Tom McDermott szerezte. A darab zenekísérete CD-én is megjelent. Többek között az egyik híres száma a Magyar Girls.
A darabbal nemcsak a helybeli közönség előtt szerepeltek sikerrel, de New Yorkban is, s így az Off Broadway legjelentősebb színházi elismerését az OBIE díjat kapták 2003-ban. New England több államában felléptek a darabbal.
Húsz évvel később 2023-ban kaliforniai Marci Darling Johnson akkor már mint filmes professzor Sharon Gillen producer segítségével dokumentum filmet írt és rendezett Nita Zita címmel Gellért Flóra és Piroska rendkívüli történetéről, akik utat törtek a nemzetközi sztárság felé, majd különc remetékké váltak, akik élete New Orleans történetének szövetébe fonódott.
A Nita és Zita dokumentumfilm a saját szabályaik szerint élő, marginalízált nőkről, a társadalom peremén élő zsidó bevándorlókról, burleszktáncosokról, úttörőkről, a titokzatosságról, cselszövésről, csillogásról, sztárságról, szegénységről, magányról és legfőképpen a nővérek rendkívüli tehetségéről művészet iránti szeretetéről és odaadásáról szól. Az egzotikus testvérpár számtalan művészt inspirált, mindazok védőszentjei, akik égetően vágynak az alkotásra, bennük ismerik fel magukat, mint bohém mindig kívülálló művészek.
A film új megvilágításba helyezi az amerikai történelem és kultúra egy ritkán megvilágított aspektusát, a burleszk táncosok, akrobaták történeteit és azokat az embereket, akik ringbe mernek lépni, és kockázatot vállalnak a megélhetésükért.
2024-ben már hét filmfesztiválon vett részt sikerrel a Nita Zita produció.
Bika Julianna