Orosz nagyhatalmi politika
Gecse Géza könyve
Ha február 24-én Oroszország nem támadta volna meg szomszédját, szláv testvérországát, akkor is izgalmas olvasmány lenne a kárpátaljai hátterű, Leningrádban született történész-újságíró ez év szeptember 16-án bemutatott könyve. A Ludovíceumban, az új Nemzeti Közszolgálati Egyetemen Gulyás Gergely kancellária-miniszter és Varga Réka dékán mellett a jelen írás szerzője beszélgetett róla a nemrég elhunyt neves magyar-amerikai történész Lukács Jánosról elnevezett teremben.
A jelen kötet nem Oroszország utolsó évszázadának a tömör története, középpontjában az expanzió, a birodalomépítési politika vizsgálata áll. Kitűnik belőle, hogy a nagyorosz nacionalizmus, imperializmus ellen harcot hirdető Lenin csak intermezzo volt a Nagy Keleti Birodalom történetében, Rettegett Iván és Nagy Péter céljai most is élnek. Az egész munka ezt bizonyítja.
A moszkvai nagyfejedelemség terjeszkedésének velejárója volt a nem-orosz népek bekebelezése, ami a nemzeti ébredések korában erősödő feszültségekhez vezetett. A pánszlávizmus a lengyelek esetében hatástalan volt, de az iszlámot követő népek oroszosítása is reménytelennek bizonyult. A Japántól elszenvedett vereség (1905) forradalomhoz vezetett, ezt II. Miklós cár szerény engedményekkel próbálta leszerelni. A hatalom nélküli parlament, a duma viszont fórumot teremtett mind a nemzetiségek, mind az érdemi változást akaró ellenzéki pártok, köztük a radikális baloldal és jobboldal számára. Az I. világháború kitörésében letagadhatatlan az orosz befolyás kiterjesztésére törekvő politika felelőssége. Az „agyaglábú kolosszus” azonban belerokkant a háborúba. Az ezt lezáró breszti béke nyomán a hatalmat véres polgárháborúban megragadó bolsevikok sikerét nagyban előmozdította, hogy megtagadták a nacionalizmust és elismerték a népek önrendelkezésének a jogát. Ezt kihasználva a birodalom nyugati peremvidékén független államok alakultak. Nem sikerült ez az ukránoknak, a területük birtoklásáért folytatott küzdelem bemutatásának külön jelentőséget ad a napjainkban folyó orosz-ukrán konfliktus. Fontos és jól kimunkált a szovjetorosz politika döntő fordulata az 1920-as évek második felében: az antinacionalista és antiimperialista, világforradalmat terjesztő Lenin irányvonalát Sztálin a „szocializmus egy oroszágban” elv alapján a kommunistának álcázott nagyorosz nacionalizmusra cserélte, egyúttal bekapcsolódva az európai hatalmak rivalizálásába. Ennek része volt a régi bolsevikok, köztük kiemelten a nem-oroszok „likvidálása”, azaz meggyilkolása, és ide tartozik Trockij eltávolítása a vezetésből, majd az életből is. Sajátos jelenség, hogy a már 1934-ben elkezdődő sztálinista terror idején terjedt el a nyugati értelmiség egy része körében a szovjet rendszer teljesen alaptalan idealizálása. A szovjet kémmé váló „társutas” értelmiségiek nem egy esetben élethosszig tartó megtévesztése túlélte az 1936 után elhatalmasodó pereket és tömeges kivégzéseket. Ezek sem tántorították el őket vakhitüktől.