Véget ért a XVII. paralimpia

Fotó: MTI, Koszticsák Szilárd

A viadalon a menekültek csapatával együtt rekordot jelentő 168 küldöttség mintegy 4400 versenyzője - köztük semlegesként 88 orosz és nyolc fehérorosz - küzdött 22 sportágban.

A magyar színeket 39 sportoló képviselte, akik 13 sportágban, 68 számban voltak érdekeltek. A piros-fehér-zöld küldöttség öt arannyal, hat ezüsttel és négy bronzzal az éremtáblázat 26. helyén zárt.

A Stade de France-ban telt ház előtt rendezték meg az esőáztatta záróünnepséget, amelynek a "Párizs egy buli" címet adták a házigazdák. A záróünnepséget megtekintette Sulyok Tamás köztársasági elnök és felesége, Nagy Zsuzsanna is.

A zászlófelvonás után megérkeztek az arénába a résztvevő nemzetek zászlói, köztük a magyar, amelyet az egyformán aranyérmes úszó Konkoly Zsófia és kajakos Kiss Péter Pál hozott be. Előbbi két győzelmet aratott és egy második helyet gyűjtött a francia fővárosban, ezzel a magyar küldöttség legeredményesebb versenyzője lett.

Az úszó Pap Bianka ezüstérmet szerzett szombaton az SM10-es sérültségi kategória 200 méter vegyes számában a párizsi paralimpián.

Az asztaliteniszező Szvitacs Alexa bronzérmet szerzett a WS9-es kategóriában a párizsi paralimpia szombati versenynapján.

A paralimpia befejező napján még négy magyar kajak-kenus versenyez éremért. Boldizsár Dalma (KL2), Suba Róbert (VL2), Molnár Nikoletta (VL3) középfutamában áll rajthoz 200 méteren. A negyedik magyar, Varga Katalin(KL2) kategóriában a döntőben indult.

A záróünnepség hivatalos része befejeztével kialudt a láng, hatalmas buli vette kezdetét. A szervezők ezzel köszöntötték a paralimpikonokat, egyben megköszönték nekik, hogy az elmúlt 11 versenynapon mindent megtettek a sikerért és átlépték a határaikat. A küzdőtér egy hatalmas táncparketté, a Stade de France pedig a fényjátékkal Franciaország legnagyobb diszkójává alakult át. Párizs ezzel a felejthetetlen bulival köszönt el a sportos nyártól, amelyen előbb olimpiát, majd - első alkalommal - paralimpiát rendezett. A vasárnapi ceremónia tűzijátékkal zárult.