„Vegyes felvágott”

„Vegyes felvágott”

Bizonyára kicsit furcsán hangzik, ha egy recenziónak ilyen címet ad a könyvet ismertető és talán akad, aki úgy vélve ebből a két szóból, hogy valami gyengécske, felesleges írásokat tartalmazó kötetről akar „sommás véleményt alkotni a bíráló”. Meg kell nyugtatnom mindenkit, nem erről van szó.

Arday Lajos nemrég napvilágot látott könyve – Jugoszlávia és utódállamai A
délvidéki magyarság – ugyanis alcímével – Tanulmányok, helyzetjelentések,
helyzetértékelések, javaslatok 1918-1981-1991-1995-2001 –megmagyarázza a „vegyes felvágott” kifejezés tartalmát.

A szerző a magyar kisebbségek történetének kitűnő ismerője. Tudományos pályafutása és részben politikai pályafutása során alapos ismereteket szerzett a nevében nem egy esetben módosuló délszláv állam történetéről, politikai rendszeréről, a kisebbségekkel kapcsolatos politikájáról és mindazon belső feszültségekről, amelyek a titói, majd a Tito utáni Jugoszláviát feszítették.

Arday Lajos ezen délszláv államnak a történetébe enged bepillantást írásaival. Az írások, amint jeleztem, vegyesek. Tanulmányok, feljegyzések, bizalmas tájékoztatók. Utóbbiak egykoron a mindenkori magyar politikai vezetés különböző szintjein mozgók számára készültek, de ma már történelmi források. Arday Lajost pedig a források mindig is érdekelték. Így
volt ezekkel az egykori Brit Birodalom, Nagy-Britannia Egyesült Királyság esetében is, hiszen a másik szívéhez közelálló terület az említett volt.

Arday Lajos azon a területen is fontos munkákat tett közzé, amelyek segíthetik eligazodni az érdeklődőket egy valamikori világbirodalom történetében, de számomra – és talán valamennyiünk számára – fontosabb, ha arról olvashatunk miként és hogyan élték és élik meg napjainkban magyarságukat, azok, akik 1920 és 1947 után magyarokként más államok
„kényszerállampolgárai” lettek.

Arday Lajos -- számomra legalábbis úgy tűnik – kisöpörte az íróasztala jelképes fiókját és minden abban található, a jövő kutatói számára segítséget adható írást közreadott. Azt mondta nekem a közelmúltban, hogy ezzel a kötettel befejezte a „söprést” – ezt a kifejezést én használom most, ő nem mondta –, mivel már mindent közreadott.

A kérdés mindössze az, hogy valóban így van-e? Lehet, hogy lappang még néhány tanulmány, elemzés az asztalának fiókjában? Ha igen, ossza meg velünk!

Arday Lajos: Jugoszlávia és utódállamai A délvidéki magyarság Tanulmányok, helyzetjelentések, javaslatok 1918 – 1981 – 1991 –1995 – 2001. Budapest, 2024. Könyvpont Kft. 335 old.


Szakály Sándor